Investice 2024

Drobečková navigace

V roce 2024 pracoval technický úsek Vodakvy na téměř 100 investičních akcích VSOZČ, ať už ve fázi realizace či přípravy, do nichž sdružení investovalo až 250 milionů Kč, z toho 130 milionů z vlastních zdrojů. Jednalo se nejen o investice do obnovy či rozvoje infrastruktury, ale také o výdaje na přípravu projektů, automatizaci, strojní investice atp.

Dalších více než 100 milionů Kč vynaložila Vodakva ze svých prostředků na opravy vodohospodářských zařízení v majetku VSOZČ, celkem se jednalo o více než 150 akcí (opravy vodovodů, kanalizací, úpraven vody, čistíren odpadních  vod, čerpacích stanic, vodojemů, pramenišť atp.).

Další desítky milionů investovala Vodakva ze svých výnosů do rekonstrukcí, oprav či výstavby provozních budov, pořizování strojního vybavení, dopravních prostředků, přístrojů či nástrojů, softwarů, komunikačních nástrojů, automatizace a digitalizace pro zvýšení kvality provozních služeb.

Prezentace investic a oprav v roce 2024

Popis investic:

Výstavba náhradního přivaděče z úpravy Březová: první etapa projektu na zabezpečení karlovarského vodovodu

V roce 2024 se v Karlových Varech zahájila výstavba náhradního přivaděče z úpravny vody Březová do vodojemů na Sokolském vrchu. Jedná se o první etapu rozsáhlého projektu, jehož cílem je zdvojit klíčové zásobní řady karlovarského vodovodního systému (který zásobuje více než 100 000 obyvatel), zajistit náhradní zdroj vody a zvýšit zabezpečení dodávky pitné vody do města Karlovy Vary i dalších napojených obcí.

Trasa z úpravny Březová na Sokolský vrch je zásadní pro dodávku vody do celého systému. Z vodojemů na Sokolském vrchu se zásobuje centrum Karlových Varů a jeho další části na pravém břehu Ohře. Přes Sokolský vrch se také voda dopravuje na levý břeh Ohře, odkud pak pokračuje do dalších měst a obcí. Dosud vedl v této trase pouze jeden přivaděč o průměru 800 mm a délce 3,5 km. Vedle původního potrubí se tedy položí nové o průměru 600 mm a vytvoří se tak stoprocentní rezerva pro případ mimořádné události. Zdvojení hlavního řadu také umožní provádět opravy či rekonstrukce bez omezení dodávky vody.

Výstavba náhradního přivaděče z úpravny Březová na Sokolský vrch bude probíhat do konce roku 2025. Nejsložitější bude pokládka potrubí v úseku dlouhém 1,3 km, který prochází štolou. Předpokládané investiční náklady jsou 165 milionů Kč. Na projekt se sdružení podařilo získat dotační podporu z Ministerstva zemědělství ČR ve výši 70% nákladů.

V následujících letech by měl projekt pokračovat dalšími etapami. V rámci nich se postupně položí dva nové velké přivaděče ze Sokolského vrchu směrem do Tuhnic. Tím se zdvojí hlavní přivaděč vody na levý břeh Ohře i do dalších napojených obcí a vytvoří se záložní trasa. Tu bude možné v budoucnu využít i pro dopravu vody z Ohře na úpravnu v případě, kdyby nádrž Stanovice nebyla schopná pokrýt potřeby zásobovaných obcí. Realizace dalších etap projektu bude možná po zajištění spolufinancování z některých dotačních programů.

Rekonstrukce a přestavby objektů

Rekonstrukce úpravny vody Žlutice

Úpravna vody Žlutice zásobuje pitnou vodou zhruba 15 000 obyvatel v jižní části Karlovarska a na severu Tachovska. Voda z úpravny se také předává pro zásobování 50 000 obyvatel Lounska. Od roku 2021 prochází objekty úpravny postupnou rekonstrukcí a stavebními úpravami. V roce 2024 zde byla zahájena kompletní rekonstrukce fasády, včetně jejího zateplení. Akce se realizuje po etapách a pokračuje i v roce 2025.

Nový vstup na čistírnu odpadních vod Karlovy Vary

Na čistírně odpadních vod Karlovy Vary se od roku 2023 postupně realizují stavební úpravy, jejichž společným cílem je zvýšit bezpečnost při pohybu pracovníků a návštěvníků v areálu a omezit pohyb osob v technologických částech. V severovýchodní části areálu bylo nejprve vybudováno nové místo pro příjem dovážených kalů s odděleným vjezdem. V roce 2024 pak byl dokončen nový hlavní vstup do areálu pro návštěvy z ulice Sportovní, včetně parkovacích ploch, a také kompletní úpravy navazujících vstupních prostor. V místě původního nevyužívaného skladu vznikla nová okrasná nádrž s vyčištěnou odpadní vodou, doplněná vegetací. Zároveň došlo k opravě fasády objektu kotelny a ČSOV, který se nachází na vstupní trase.

Intenzifikace čistírny odpadních vod Toužim

Původní technologie čistírny odpadních vod v Toužimi již kapacitně nepostačovala na rostoucí množství přiváděných odpadních vod, proto se připravil projekt na její intenzifikaci, jehož součástí bude i automatizace provozu. Realizace projektu se zahájila v dubnu 2024 a potrvá do listopadu 2025. Postaví se zde dvě nové nádrže pro zvýšení účinnosti biologického čištění i kapacity čistírny. Dojde i k dalším stavebním opravám objektů, úpravám technologické linky, výměně dožilých technologických částí a instalaci nových měřicích a regulačních zařízení s dálkovým přenosem pro automatizaci řízení čistírny.

Úpravy na úpravně vody Svobodka

Na úpravně vody Svobodka došlo k úpravě vstupní stěny, výměně oken i vstupních dveří. Dále zde byl zprovozněn nový moderní zásobník kapalného oxidu uhličitého jako náhrada za původní zásobníky, které byly již na hraně životnosti. Nový zásobník je umístěn hned vedle chemického hospodářství, kde dochází k dávkování oxidu uhličitého (pro zajištění optimální tvrdosti). Výrazně se tak zkrátila trasa přívodního potrubí. Také je efektivnější a bezpečnější.

Výstavba nových vodovodů a kanalizací

Branka (u Halže) – tlaková kanalizace

V Brance u Halže se od roku 2020 buduje nový kanalizační systém, s využitím moderní technologie tlakové kanalizace. Nejprve se dokončila kanalizace v jižní části obce. Následně se položil kanalizační výtlak do Horní Výšiny, kterým se budou odpadní vody odvádět do společného kanalizačního systému, zakončeného moderní mechanicko-biologickou čistírnou odpadních vod v Halži. V roce 2024 byla s podporou Plzeňského kraje zahájena výstavba poslední severní části nové kanalizace v Brance. Její dokončení se plánuje v roce 2025.

Velký Rybník (u Hroznětína) – vodovod a kanalizace

V lokalitě Velký Rybník u Hroznětína se od roku 2018 s podporou Karlovarského kraje postupně rozšiřuje vodovod a kanalizace. Nové potrubí se napojilo na vodovod a kanalizaci uložené v hlavní komunikaci. Voda se dodává z Oblastního vodovodu Karlovarska, zásobovaného z úpravny vody Březová. Odpadní vody se odvádějí na čistírnu v Hroznětíně. Kanalizace je tlaková, nemovitosti se na ni napojují pomocí domovních čerpacích stanic odpadních vod. První etapa rozšiřování vodovodu a kanalizace ve Velkém Rybníku skončila v roce 2019, druhá 2022, třetí 2023 a čtvrtá v roce 2024.

Horní Tašovice (u Stružné) - vodovod

V roce 2023 se v Horních Tašovicích dokončila první etapa výstavby nového veřejného vodovodu, kterým se tato místní část Stružné napojila na Skupinový vodovod Žlutice. Na konci roku 2024 se pak dokončila druhá etapa výstavby veřejného vodovodu. Obě etapy byly podpořeny dotací z Karlovarského kraje.

Dlouhá Lomnice (u Bochova) - vodovod

Dlouhá Lomnice byla již v roce 2017 napojena novým přivaděčem na skupinový vodovod Žlutice a získala tak spolehlivý a bezpečný zdroj pitné vody. Na podzim roku 2024 se zde zahájila výstavba chybějící části potrubí, tak aby bylo možné napojit na veřejnou vodovodní síť všechny objekty v této místní části Bochova. Akce bude dokončena v roce 2025 a je rovněž podpořena dotací Karlovarského kraje.

Částkov – tlaková kanalizace

V roce 2024 se v Částkově zahájila výstavba nového tlakového kanalizačního systému, který bude odpadní vody z obce odvádět na čistírnu odpadních vod ve Starém Sedlišti. První dva úseky budou s dotační podporou Plzeňského kraje dokončené v roce 2025. Další části tlakové kanalizace v Částkově se budou realizovat v následujících letech.

Dostavba a rekonstrukce vodovodů a kanalizací

V řadě obcí se v roce 2024 realizovala dostavba chybějících částí vodovodů a kanalizací. V Karlových Varech se zahájila dostavba vodovodu a kanalizace v lokalitě V Chatách v městské části Tašovice, podpořená dotací z MZe. Chybějící část kanalizace se dokončila rovněž v Mezirolí. Vodovodní a kanalizační síť byla rozšířena či upravena v Bečově, Bublavě, Božím Daru, Horním Slavkově, Vykmanově u Ostrova, Otovicích, Hlinkách u Stanovic, Vejprtech či Žluticích. Pokračovaly rovněž rekonstrukce sítí v souvislosti s úpravami povrchů komunikací, především v Karlových Varech.

Strojní investice

V roce 2024 byla na čistírně odpadních vod v Karlových Varech instalována nová technologie pro zahuštění čistírenských kalů, tzv, zahušťovací síta, která zajistí vyšší účinnost zahuštění při nižší energetické náročnosti. V rámci optimalizace spotřeby energií na této největší provozované čistírně byla také vyměněna původní zastaralá dmychadla za nová moderní, opět s vyšší účinností při výrazně nižší spotřebě energií. V rámci strojních investic bylo dále na úpravně vody Milíkov instalováno nové ovládání pískových filtrů, včetně automatizovaného systému řízení. V roce 2024 bylo v rámci investic VSOZČ do tlakových kanalizačních systémů vystrojeno více než 300 nových domovních čerpacích stanic odpadních vod. Pokračovala rovněž  instalace fotovoltaických elektráren na vybraných provozovaných objektech.