V roce 2025 plánuje Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, spolu se svým provozovatelem, společností Vodárny a kanalizace Karlovy Vary (Vodakva), investovat do rozvoje a obnovy veřejných vodovodů a kanalizací více než 300 milionů Kč. Realizace řady investic však bude záviset na tom, zda se podaří získat dotační podporu na jednotlivé akce.
Náhradní přivaděč pitné vody z úpravny vody Březová na Sokolský vrch: první etapa projektu zabezpečení karlovarského vodovodu
V Karlových Varech pokračují práce na výstavbě náhradního přivaděče z úpravny vody Březová do vodojemů na Sokolském vrchu. Jedná se o první etapu rozsáhlého projektu, jehož cílem je zdvojit klíčové zásobní řady karlovarského vodovodního systému, zajistit náhradní zdroj vody a zvýšit zabezpečení dodávky pitné vody do města Karlovy Vary i dalších napojených obcí.
Dosud vedl z úpravny Březová do vodojemů na Sokolském vrchu pouze jeden přivaděč o průměru 800 mm a délce cca 3,5 km. Tato trasa má přitom zásadní význam pro dodávku vody do celého systému. V rámci investice se tedy vedle původního potrubí položí nové o průměru 600 mm a vytvoří se tak stoprocentní rezerva pro případ mimořádné události.
Výstavba náhradního přivaděče by měla být dokončena v letošním roce. Nejsložitější bude pokládka potrubí v úseku dlouhém 1,3 km, který prochází štolou. Předpokládané investiční náklady jsou 165 milionů Kč. Na projekt se sdružení podařilo získat dotační podporu z Ministerstva zemědělství ČR ve výši 70% nákladů.
V následujících letech by měly pokračovat další etapy projektu. V rámci nich se postupně položí dva nové velké přivaděče ze Sokolského vrchu směrem do Tuhnic. Trasa přivaděčů bude obdobná, jeden povede k bývalé tuhnické vodárně, druhý bude pokračovat až na most kpt. Jaroše. Za ním se napojí na řad vybudovaný již v roce 2015, který vede do vodojemů ve Staré Roli. Tím se zdvojí hlavní přivaděč vody na levý břeh Ohře i do dalších napojených obcí a vytvoří se záložní trasa. Tu bude možné v budoucnu využít i pro dopravu vody z Ohře na úpravnu v případě, kdyby nádrž Stanovice nebyla schopná pokrýt potřeby zásobovaných obcí. Realizace dalších etap projektu bude možná po zajištění spolufinancování z některých dotačních programů.
Intenzifikace čistíren odpadních vod
V roce 2025 se dokončí projekt intenzifikace čistírny odpadních vod v Toužimi, zahájený v roce 2024. Postaví se zde dvě nové nádrže pro zvýšení účinnosti biologického čištění i kapacity čistírny. Dojde i k dalším stavebním opravám objektů, úpravám technologické linky, výměně dožilých technologických částí a instalaci nových měřicích a regulačních zařízení s dálkovým přenosem pro automatizaci řízení čistírny.
Obdobný projekt se zahájí na čistírně odpadních vod v Hroznětíně. Jeho cílem bude rozšíření, zkapacitnění a modernizace čistírny. Dojde k výstavbě nového hrubého předčištění, nových nádrží (denitrifikační, dosazovací) a souvisejícím úpravám technologické linky.
Intenzifikací projde rovněž čistírna odpadních vod v Blatnici. Předpokládá se zde vybudování nové dosazovací nádrže, nové čerpací stanice vratného a přebytečného kalu a úpravy na potrubí, včetně úprav technologie.
Kompletní změnou technologie projde také čistírna odpadních vod v Nové Vsi.
Nové kanalizační systémy
Moderní technologie tlakové kanalizace umožnila sdružení v posledních letech výrazně zintenzivnit výstavbu chybějících kanalizací v členských obcích s využitím dotačních podpor. Oproti klasické gravitační má řadu výhod. Nemůže do ní natékat dešťová ani podzemní voda, nemusí se odlehčovat do vodních toků a lépe tak vyhovuje současným předpisům na vypouštění odpadních vod i požadavkům na zadržování vody v krajině. Je také více variabilní, využívá menší profily a jednodušeji se umisťuje v terénu. Tím se snižují náklady a urychluje výstavba. Nemovitosti se na tlakovou kanalizaci napojují pomocí domovních čerpacích stanic odpadních vod.
V roce 2025 se dokončí výstavba nové tlakové kanalizace v Brance u Halže, pokládané postupně od roku 2022. Nový kanalizační systém je napojený výtlakem do Horní Výšiny, odkud se odpadní vody odvádějí do společného systému zakončeného čistírnou v Halži.
Pokračuje také výstavba nové tlakové kanalizace v Částkově, odpadní vody se odsud budou odvádět k vyčištění na čistírnu ve Starém Sedlišti.
V roce 2025 by se měla zahájit realizace nových kanalizačních systémů v obcích Hříškov (včetně Bedřichovic), Račice a Pustověty. Postaví se v nich nové čistírny odpadních vod (o kapacitě 400, 250 a 150 ekvivalentních obyvatel) a položí cca 11 km tlakové kanalizace.
Nová tlaková kanalizace se položí také v Lomu u Tachova, odpadní vody se odsud budou výtlakem odvádět do kanalizačního systému města Tachov, zakončeného čistírnou odpadních vod. Po trase se připojí rovněž dosud neodkanalizované městské části Biletín a Vilémov.
Novou tlakovou kanalizaci bude mít i Milíkov u Stříbra, který leží v ochranném pásmu vodního zdroje pro úpravu vody (Máchovo Údolí - řeka Mže). Odpadní vody se budou přečerpávat do kanalizačního systému Stříbra.
Rozšiřování vodovodů
Dlouhá Lomnice u Bochova byla již v roce 2017 napojena novým přivaděčem na skupinový vodovod Žlutice. V roce 2025 se zde dokončí výstavba chybějící části potrubí, zahájená v roce 2024, tak aby bylo možné napojit na veřejnou vodovodní síť všechny objekty v této místní části Bochova.
V plánu je rovněž zahájení výstavby nového vodovodu pro zásobování Bezděkova a Prachomet, místních částí Toužimi, jehož zdrojem by mělo být lokální prameniště. Připravuje se také napojení Knínic na skupinový vodovod Žlutice.
Dostavby a rekonstrukce vodovodů a kanalizací
V roce 2025 se dokončí dostavba vodovodní a kanalizační sítě v části Karlových Varů - Tašovice, v lokalitě V Chatách. Kanalizační síť se rozšíří rovněž ve Vejprtech, kde dojde k odkanalizování objektů v ulicích S.K. Neumanna, Tyršova a Jiráskova tlakovou kanalizací. Připravuje se rovněž dostavba chybějících částí kanalizace v Měděnci či v Nových Hamrech. V plánu je rovněž odkanalizování osady Dolní Dražov u Stanovic. Jako každý rok budou pokračovat rekonstrukce vodovodů a kanalizací v souvislosti s plánovanými opravami povrchů komunikací v Karlových Varech i dalších obcích.
Rekonstrukce a modernizace úpravny vody Žlutice
Úpravna vody Žlutice zásobuje pitnou vodou zhruba 15 000 obyvatel v jižní části Karlovarska a na severu Tachovska. Voda z úpravny se také předává pro zásobování 50 000 obyvatel Lounska. Od roku 2021 prochází objekty úpravny postupnou rekonstrukcí a stavebními úpravami. V loňském roce zde byla zahájena kompletní rekonstrukce fasády, včetně jejího zateplení. Akce se realizuje po etapách a pokračuje i v letošním roce. Na úpravně se rovněž zahájí projektová příprava instalace technologie ultrafiltrace, kterou sdružení již úspěšně využívá na úpravnách Březová a Svobodka. Tato technologie zvýší zabezpečení úpravy pitné vody i při zhoršení kvality vody v přírodním zdroji.